Belgrad - Brzydkie Kaczątko

Belgrad - Brzydkie Kaczątko

Zdjecie okladka

Dlaczego nazwałam Belgrad Brzydkim Kaczątkiem? Bo na pierwszy rzut oka wydaje sie betonową, nijaką pustynią. Gdy wtopimy się jednak bardziej w miasto, poznamy ludzi i zaszyjemy sie w którejś z licznych knajpek, oczom naszym ukaże się Piękny Łabędź.

Już przy samym wjeździe do miasta jawi nam się budynek Genex - Zachodnia Brama Belgradu i piękne w swojej koszmarności betonowe wieżowce.

Z noclegiem trafiliśmy znakomicie, bo na słynnej, zabytkowej  ulicy Skadarlija  w cudownie położonym Hotelu Le Petit Piaf. Uliczka Znajduje się w Starym Mieście i uważana jest za część artystyczną Belgradu. Skadarlija położona jest niecałe 300 metrów na północny zachód od Terazije w ścisłym centrum. Jest jedną z najbardziej znanych ulic w Belgradzie i ma niecałe 400 m długości!!!

Skadarlija zaczęła nabierać charakter ulicy artystycznej w ostatnich dziesięcioleciach XIX wieku, a zwłaszcza po 1901 roku. Mieszczą się na niej znane restauracje Tri šešira ("Trzy Kapelusze"), Dva Jelena ("Dwa Jelenie"), Zlatni bokal ("Złoty Kielich") i inne.

Restauratorzy szczycą się, że od wielu lat ich lokale odwiedzane są przez znane gwiazdy. Nawet Alfred Hitchcock zakończył swoją dietę w Skadarlija, a w Restauracji Tri šešira gościli m.in.: Jimi Hendrix, czy George H.W. Bush.

Mnóstwo jest tam galerii sztuk, antykwariatów,  sklepów z pamiątkami oraz fontanna Sebilj. Każdego wieczoru można tam usłyszeć zespoły grające serbską, tradycyjną muzykę.

Nieco dalej od zabytkowej części miasta leży Splavovi, czyli bardziej rozrywkowa część miasta.

Splavovi to duże kluby na rzece i największa z atrakcji Belgradu ostatnich lat. Wzdłuż rzeki zacumowanych jest mnóstwo barek - klubów, każdy w innym stylu, z innym rodzajem muzyki i innymi ludźmi. Wszędzie znakomita, lokalna muzyka, wspaniali ludzie. Szczególnie polecam Zappa Bar :)

Gościnni, otwarci ludzie to w ogóle jeden z największych plusów Belgradu. Do tego pyszne jedzenie, piękna pogoda, wszechobecna muzyka i unoszący się duch rewolucji..... .

Belgrad - zdecydowanie na tak!

Koniecznie trzeba też zboczyć z głównych dróg i zatrzymać się też w jednej z wielu winnic, czy chatek, w których odbywa sie wyrób wiejskiego sera.

Degustacje wina można kontynuować przez wiele dni i proszę mi wierzyć, że w tak cudownej scenerii, nie ma prawa się to znudzić.

44.786568, 20.4489216

Dodaj komentarz

Ograniczony HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
1 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.