Irlandia - kamienny bezkres i wiatr we włosach

Irlandia - kamienny bezkres i wiatr we włosach

Zdjecie okladka

Irlandia, którą odwiedziliśmy w 2006 roku  kojarzy mi się przede wszystkim z bezkresem i wiatrem.

Niska zabudowa, kamienie, zielone łąki, klify i olbrzymia, wspaniała przestrzeń.  Wspominając wizytę po latach, aż trudno uwierzyć, że daliśmy radę zobaczyć tyle ciekawych rzeczy.

Zatrzymaliśmy się w Spanish Point, małym mieście w hrabstwie Clare na zachodnim wybrzeżu Irlandii.

Nazwa została nadana na cześć Hiszpanów, którzy w 1588 roku rozbili się podczas sztormu.

Burren, płaskowyż w północno-zachodniej Irlandii słynie z łupków i wapienia, a nazwa oznacza po prostu "skalistą ziemię".  Krainę tę opisywał Olivera Cromwella: „Brakuje tutaj drzew, żeby człowieka powiesić, brakuje tutaj wody żeby człowieka utopić, brakuje tutaj ziemi żeby człowieka pochować”.

I coś w tym jest, jednak widoki i krajobraz nie mają sobie równych.

Udając się z wizytą w tamte regiony koniecznie należy zobaczyć:

1. Klify Moheru (Cliffs of Moher) – odcinek klifowego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego w zachodniej części Irlandii (Clare). Klif, zbudowany z wapieni i piaskowców, ma około 8 km długości; w najwyższym miejscu osiąga wysokość 214 m. Jest to niewątpliwie jedna z głównych atrakcji turystycznych Irlandii. Na  szczycie wznosi się XIX-wieczna kamienna wieża – O'Brien's Tower, zbudowana jako atrakcja turystyczna i punkt obserwacyjny.

2. Rodzinną perfumerię w Burren (Burren Perfumery), gdzie możemy się zaopatrzyć w kosmetyki i perfumy wyrabiane z lokalnych produktów.

3. Gleninsheen Wedge Tomb - grobowce klinowe, z których najstarsze pochodzą sprzed 2-3 tys. lat p.n.e.

4. Carran Medieval Church - ruiny starego kościoła irlandzkiego

5. Zamek Leamaneh (Leamaneh Castle), a właściwie ruiny zamku, położony w miasteczku Leamaneh, pomiędzy wioskami Corofin i Kilfenora na granicy regionu Burren. Składa się z 15-wiecznej wieży i XVII-wiecznej rezydencji.

6. Shanmuckinish Castle - ruiny zamku z wieżą

7. Temple Cronan - to zrujnowana średniowieczna kaplica zbudowana w pobliżu świętej studni w Burren.

8. Cypelek Loop Head - przylądek, na wyspie o tej samej nazwie, nad Oceanem Atlantyckim z ładną  latarnią morską.

9. Urokliwe miasteczko Ennis, które w średniowieczu było miastem targowym, i pozostawało takim jeszcze do niedawna. Obecnie znane jest jako ośrodek tradycyjnej kultury. W Ennis odbywa się co roku po koniec maja Fleadh Nua, drugi co do wielkości festiwal muzyczny w Irlandii.

10. Miasto Galway z piękną, średniowieczną starówką, pełnej pubów i restauracji, gdzie będzie można coś zjeść i wypić.

11. Oczywiście skosztować lokalnej specjalności, zupy rybnej (chowder). Zupa zabielana jest zasmażką lub mlekiem z kawałkami ryb i owoców morza. Smakuje rewelacyjnie!

12. Piwo - o piwie irlandzkim pisałam już w poście o Świętym Patryku, koniecznie jednak trzeba spróbować któregoś z dostępnych gatunków (Murphy's Irish Stout - piwo produkowane w Irlandii od 1889 roku, Beamish - z pyszną, kremowa pianą , produkowane od 1792 roku, Smithwich's - dobre, orzeźwiające, czerwone piwo, Kilkenny - piwo z najstarszego browaru działającego w Irlandii, Guinness - najpopularniejsze, dublińskie, tzw. "czarny towar" lub Newcastle Brown Ale).

 

52.8466428, -9.4397015

Dodaj komentarz

Ograniczony HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
1 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.