Tanger. Wrota Afryki i miasto grzechu

Tanger. Wrota Afryki i miasto grzechu

Zdjecie okladka

Tanger. Przez 50 lat ubiegłego wieku był zawieszony w przestrzeni, gdzieś poza prawem, poza wszelką moralnością, wolny od uciążliwej administracji. To miasto o wątpliwej, aczkolwiek pociągającej wielu sławie. Mekka wykluczonych, homoseksualistów, przemytników, milionerów, heroinistów, oszustów, artystów. Miasto domów publicznych, kawiarni dla palaczy kiefu, artystów rozprawiających o sztuce. To miasto, w którym mogło zdarzyć się wszystko i wiele się zdarzyło. Może dlatego przyciągało tak wiele sław. Byli tu m.in.: Henri Matisse, Tennessee Williams, Truman Capote, Eugene Delacroix, William Burroughs, Allen Ginsberg, Francis Bacon, Jane Bowles, Paul Bowles i inni. Tu palili kief Keith Richards, popijali herbatę członkowie The Beatles, a kawę Jim Jarmusch.

Co robić w Tangerze?

1. Przejść się po uliczkach i podziwiać kolonialną architekturę (Place de France, Grand Socco, Boulevard Pasteur), pospacerować po dzielnicy żydowskiej (mellah).

2. Zwiedzić medynę i kazbę, z której roztacza się jedyny w swoim rodzaju widok na port i Cieśninę. Jeżeli sprzyja pogoda, można zobaczyć  nawet kawałek hiszpańskiego wybrzeża.

3. Odwiedzić lokalne targowisko - suk.

4. Wypić kawę w Café de Paris - na Place de France.

5. Zatrzymać się w Café Hafa z cudownymi naturalnymi (w skałach) tarasami widokowymi.

6. Uścisnąć dłoń Właścicielowi Café Baba, wypić kawę, herbatę, lub pójść w ślady Keith'a Richards'a.... .

7. Przede wszyskim należy odkryć Tanger na swój sposób, spacerować wąskimi uliczkami i pozwolić się zagubić i ponieść miastu.

8. Pić dużo herbaty, bo takiej nie ma nigdzie!

9. Wziąć nocleg w fantastycznym Hotelu Riad Tingis z jednym z najcudowniejszych tarasów widokowych dla mnie do tej pory! (Śniadanie na tarasie jest tak genialne, że z automatu wskoczyło na moje podium śniadań wyjazdowych).

Podsumowując: Tangeru - wbrew krążącym opiniom, nie należy się bać. Jest bezpiecznie, ludzie są pomocni i otwarci. Chętnie rozmawiają, interesują się polityką, chcą poznać ludzi, którzy odwiedzają ich kraj.

Zdecydowanie jestem na tak, tym bardziej, że Tanger, podobnie jak Palestyna, od dawna był na liście moich marzeń.

Jutro ciąg dalszy. Miłej niedzieli wszystkim :)

35.7594651, -5.8339543

Dodaj komentarz

Ograniczony HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
1 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.