Śladami Banksy'ego w Palestynie

Śladami Banksy'ego w Palestynie

Zdjecie okladka

Uwielbiam Banksy'ego, a do Palestyny ciągnęło mnie od lat. Jak tylko dowiedziałam się, że otworzył hotel w Bethlehem, stwierdziłam: "Kiedy, jak nie teraz?!"

Będąc w ubiegłym roku w Jerozolimie, podjechaliśmy pod granicę, zostawiliśmy auto i przeszliśmy przez jedną z bramek, zanurzając się w kompletnie innym świecie.

Mur oddzielający Palestynę od Izraela ma wysokość 8 m i liczy 790 km. (Dla porównania mur berliński miał 155 km i 3,6 m wysokości). Ma 66 bram, ale Palestyńczycy mogą korzystać tylko z 39. Oczywiście po przejściu długiej i dokładnej kontroli. Dlatego pojawienie się w mieście Banksy'ego dało Palestyńczykom szansę na nagłośnienie trwającej wojny. Mur, po izraelskiej stronie jest czystym kawałkiem betonu, natomiast po stronie palestyńskiej to niesamowite dzieło sztuki i to nie tylko dla wielbicieli street artu i graffiti. Banksy jasno opowiada się, po której stronie konfliktu stoi , dlatego jest w Palestynie niczym bohater. Oprócz licznych, jego autorstwa, graffiti na murze otworzył The Walled Off Hotel (nazwa jest grą słów - dosłownie znaczy "zamurowany" lub "otoczony murem", co zawdzięcza oczywiście swojej lokalizacji). Budynek znajduje się bowiem tuż przy betonowym murze, a okna niektórych pokojów wychodzą na mur i wieże strażnicze. Sam Banksy uważa, że jest to hotel z najbrzydszym widokiem z okien na świecie.

W Hotelu znajduje sie Muzeum Historii Palestyny, galeria współczesnych palestyńskich twórców oraz sklepik z gadżetami Banksy'ego.

Na ulicach jest bezpiecznie, lokalni mieszkańcy ochoczo opowiadają o historii Palestyny i o swoich przeżyciach. Bardzo chętnie pokazują dzieła Banksy'ego.

To miejsce, które na zawsze pozostanie w mojej pamięci, tak samo, jak smutna historia ulicznego sprzedawcy soków, którą nam opowiedział... .

Nie opowiem jej, bo myślę, że każdy sam powinien odkryć Palestynę po swojemu.

31.952162, 35.233154

Dodaj komentarz

Ograniczony HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
2 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.